Hex

Przegląd

Hex jest grą dwuosobową rozgrywającą się na planszy o sześciokątnych polach, której dwa przeciwległe boki występują zazwyczaj w kolorze czerwonym i dwa w niebieskim. Standardowy rozmiar planszy to 11x11 pól, gra może rozgrywać się także na planszach o większych rozmiarach. Gra została wynaleziona przez Piera Heina oraz Johna Nasha.

Cel gry
Celem rozgrywki jest połączenie dwóch boków planszy za pomocą pionków danego koloru w ten sposób, aby sąsiadujące utworzyły nieprzerywalny łańcuch łączący boki własnego koloru.

Plansza

Hex jest zazwyczaj rozgrywany na planszy o wymiarach 11x11 pól. Gra rozgrywana jest również na planszach takich jak 13x13 (rozmiar pochodzący z Go), 14x14 (rozmiar uznany przez Johna Nasha za optymalny), 15x15 (rozmiar pochodzący z Renju) lub 19x19 (rozmiar pochodzący z Go). Plansza składa się z czterech boków. Boki przeciwległe są tego samego koloru, zazwyczaj dwa czerwonego oraz dwa niebieskiego.

Rozgrywka
Gra rozpoczyna się na pustej planszy.

Graczom przydzielany jest kolor Czerwony i Niebieski.

W każdej turze gracz może postawić jeden pionek swojego koloru w wolne miejsce na planszy.

Gracz z pionkami czerwonymi wykonuje ruch jako pierwszy, przez co posiada pewną przewagę. Aby zrównoważyć szanse graczy, jego przeciwnik zamiast wykonania swojego ruchu na planszy ma możliwość wyboru pomiędzy czerwonymi a niebieskimi pionkami.

Zakończenie gry
Gra ulega zakończeniu kiedy jeden z graczy utworzy nieprzerwany ciąg łączący boki planszy własnego koloru.

Rozgrywka nie może zakończyć się remisem.

Linki zewnętrzne

Translated by Przemysław Prygiel (Akai)


[create new page] [copy this page] [edit this page] [translate this page] [view history]

© All rights reserved. Created by Arty Sandler. Privacy Policy